Logo

Komentarze

Spisek Muszkieterów

Spisek Muszkieterów

W kwietniu 1943 r. polskie podziemie zamierzało przeprowadzić zamach na Adolfa Hitlera i Hermanna Göringa. Plan przygotował Stefan Witkowski, twórca i przywódca Muszkieterów, ale akcja nie doszła do skutku. Dlaczego?

Komentarze

 • Pan Andrzej Sunday, September 16, 2018, 10:10 AM

  Czy inz Witkowskiego nie obciazala smierc Szyca ?

 • K Tuesday, January 15, 2019, 4:42 PM

  Zapewniam Pana Baliszewskiego że zamach w Wilczyn Szańcu 1944 przeprowadzili Polacy

Komentarze
Najlepszy wróg króla

Najlepszy wróg króla

Jerzy Lubomirski, zasłużony dla Rzeczypospolitej magnat, który przez lata dochowywał wierności Janowi Kazimierzowi, pod koniec życia wystąpił przeciwko niemu zbrojnie, rozbił jego wojska i wymordował żołnierzy.

Komentarze

 • Kinga Tuesday, April 10, 2018, 2:08 PM

  No to w zasadzie niewiele się zmieniło od połowy XVII wieku. Znowu rządzą sobie różni magnaci, oligarchowie i mafiozi, którzy myślą jedynie o własnych interesach i powołując się standardy zachodnie mają mentalność typowo wschodnią :)

 • Bellial Tuesday, October 2, 2018, 2:44 AM

  Na szczescie obecnie "panujacy" jest duzo madrzejszy niz Cas Rex.

Komentarze
Czarny jak Brytyjczyk

Czarny jak Brytyjczyk

Jak wyglądał najstarszy znany nam mieszkaniec Wysp Brytyjskich? Na podstawie przeprowadzonych testów DNA szczątków tzw. Cheddar Mana sprzed 10 tysięcy lat naukowcy odkryli, że miał on brązową skórę, niebieskie oczy i czarne, kręcone włosy.

Komentarze

 • Patryk Monday, April 9, 2018, 2:09 PM

  Ciekawe jak się im żyło w tamtych czasach. Pewnie nawet nie wiedzieli, że są czarni.

Komentarze
Gdy naród chciał popełnić samobójstwo

Gdy naród chciał popełnić samobójstwo

W końcówce wojny na Pacyfiku japońscy żołnierze dopuszczali się szokujących zbrodni na japońskich cywilach.

Komentarze

 • Szop Pracz Tuesday, April 10, 2018, 2:10 PM

  To szokujące, że sądy japońskie po wojnie skazały tak niewielu japońskich zbrodniarzy, którzy dopuszczali się zbrodni na ich własnych rodakach. A teraz są w Japonii takie środowiska, które co roku organizują w tokijskiej świątyni Yakusuni Jinja wielkie uroczystości na cześć tych zbrodniarzy. Niestety historia lubi się powtarzać.

Komentarze
Najbogatsza Polka wszech czasów

Najbogatsza Polka wszech czasów

W oficjalnej biografii Heleny Rubinstein jest mnóstwo półprawd, a nawet kłamstw. Ale jedno nie podlega dyskusji: przebojowa dziewczyna z krakowskiego Kazimierza stworzyła światowej sławy kosmetyczne imperium

Komentarze

 • Ewa Saturday, May 19, 2018, 10:33 AM

  Jest to moja idolka tym bardziej ze 1955 r. Przyszłam na świat na krakowskim Kazimierzu na UL.PODBRZEZIE i tez jestem z pod znaku Koziorożca wiec jestem twardo dająca do celu

Komentarze
Rysy na pomniku Naczelnika

Rysy na pomniku Naczelnika

Józefa Piłsudskiego nie można oceniać jednostronnie. Był mężem opatrznościowym Polski, ale być może także jej największym rozczarowaniem. Jeżeli ktokolwiek spogląda na marszałka jedynie z zachwytem lub z nienawiścią, nigdy nie zrozumie jego wieloaspektowej roli w historii naszego kraju

Komentarze

 • Pan Andrzej Sunday, September 16, 2018, 8:16 AM

  Litosci, ten artykul to manipulacja, ktora dobiera fakty na wyrywki pod zlozona teze.

Komentarze
Hitler i Stalin: fatalne zauroczenie

Hitler i Stalin: fatalne zauroczenie

77 lat temu, 22 czerwca 1941 r., rozpoczęła się realizacja Planu Barbarossa. Radziecka historiografia ukazywała państwo stalinowskie jako niewinną ofiarę niemieckiej napaści, a Hitlera jako szaleńca, który bezmyślnie rozpoczął wojnę na dwa fronty. Dziś możemy przypuszczać, że był to obraz całkowicie fałszywy

Komentarze

 • Krzysztof Andrzej Tuesday, July 17, 2018, 3:49 PM

  No, starsi ludzie przed wielu laty mieli całkowita słusznosć, kiedy przedstawiali taką właśnie wersję IVrozbioru Rzeczypospolitej Polski. Od początku ta wersja wydała mi się bardziej spójna od tej stalinowskiej, którą znałem ze szkoły.

 • Maciej Friday, November 23, 2018, 6:41 PM

  Hitler ze Stalinem spotkali sie w Polsce 2 razy jeszcze przed 39 rokiem. Inicjatorem spotkań był zawsze Hitler. Omawiano podział Europy propozycje wychodziły od Hitlera.

Komentarze

Komentarze

 • TOMASZ Friday, September 7, 2018, 11:50 AM

  TERAŻ JEST WOLNOŚĆ SŁOWA U NAS WOLNO MÓWIĆ CO SIĘ CHCE MÓWIĆ np. DUPA ANDRZEJ DUDA NIE ZOSTAĆ ZATO KARANY BO JEST PAŃSTWO DEMOKRATYCZNE NIE KOMUNA ŻE BYŁA DYTATURA W PANSTWIE TEGY BYŁA AŻ 89ROKU BYŁA CEZURA U NAS MOZNA BYŁO TRAFIĆ DO WARJTKOWA DO DREWINICY NAWET KTOŚ POWIDZIŁ PRZECIWKO WŁADZY LUDOWEJ TEDY ŻEBY REDAKTOR PISAŁ GAZETCE HISTORCZNEŁ JAK BYŁO W PRL-u tedy jaki było kosfecje wtedy jak był za komunę

Komentarze
Ryszard Lwie Serce kontra Jan bez Ziemi

Ryszard Lwie Serce kontra Jan bez Ziemi

Konflikt Ryszarda Lwie Serce i Jana bez Ziemi ukazuje, jak przedmiotowo traktowali tron Anglii przedstawiciele rodu Andegawenów. W walce o władzę nie obowiązywały ich żadne zasady. Liczyła się tylko władza.

Komentarze

 • Sylvia Friday, February 15, 2019, 10:38 AM

  Nie zgadzam się z tym, iż Henryk II Plantagenet w przypływie wściekłości wydał wyrok śmierci na arcybiskupa Canterbury Tomasza Becketa. Nie wypowiedział żadnego wyroku, nawet nie powiedział by zabili Becketa, po prostu mając porywczy charakter wypowiedział słowa "czy nikt nie pomoże mi pozbyć się tego uciążliwego klechy? " i kilkoro rycerzy zinterpretowało te słowa jako prośbę o zabójstwo. Tutaj jednak trzeba sięgnąć do tego co się działo wcześniej, jak król obdarowywal Becketa łaskami, przywilejami I stanowiskami jako bliskiego przyjaciela i jak On niewdzięcznie odwrócił się od Niego. Drugi ważny fakt to że Ryszard Lwie Serce i Jan Bez Ziemi wystąpili przeciwko własnemu ojcu co złamało serce Henrykowi II, gdyż Jan Bez Ziemi był jego najmłodszym ulubionym synem i król spełniał wszystkie jego zachcianki obdarowując go. Jan Bez Ziemi wystąpił zbrojnie przeciw własnemu ojcu, przeciw swojej ojczyźnie i zbratał się z Francuzami. Trzeba również sprostować iż Jan Bez Ziemi utracił tyle ziem, gdyż jego brat Ryszard Lwie Serce opustoszył królewski skarbiec prowadząc krucjaty. Jan musiał mieć do czynienia z finansowymi błędami starszego brata. Nie tylko Jan nakładał ciężkie podatki, Ryszard również. Jan był ostro krytykowany w swoich czasach, gdyż był przeciwko Kościołowi a wszystkie książki w średniowieczu spisywane były przez zakonników więc łatwo mogli się zemścić krytykując go na piśmie.

Komentarze
Inwazja barbarzyńców

Inwazja barbarzyńców

II wojna światowa była dla Polski katastrofą. Ponieśliśmy proporcjonalnie największe straty ludzkie i materialne spośród wszystkich państw uczestniczących w konflikcie. Za większość z nich odpowiadają Niemcy

Komentarze

 • Zygmunt Chlebowicz Tuesday, April 10, 2018, 1:53 PM

  No to teraz trzeba pomyśleć o powołaniu komisji sejmowej do spraw odszkodowań od Szwecji. Policzywszy procent za czterysta lat oczekiwania na zwrot rekompensaty za zniszczony majątek narodowy, można być pewnym, że puścimy Szwedów z torbami.

Komentarze
Image