Logo

Komentarze

Mit ustaw monopolowych

Mit ustaw monopolowych

Uchwalona w 1890 r. ustawa Shermana była pierwszą na świecie ustawą antymonopolową. Zamiast walczyć z monopolami, w rzeczywistości stanowiła jednak element wewnętrznej rozgrywki amerykańskich imperiów finansowych

Komentarze

 • Adrian Monday, May 21, 2018, 12:48 AM

  Ostatnia teza jest dziwna. Ciekawie opisana historia wcale nie swiadczy o tym ze monopole nie tworza sie naturalnie. Tekst tej tezie wrecz zaprzecza.

Komentarze
Krótka historia niewolnictwa

Krótka historia niewolnictwa

500 lat temu Portugalczycy rozpoczęli regularne dostawy czarnej siły roboczej do brazylijskich kopalń złota i diamentów, na plantacje trzciny cukrowej, a później na plantacje bawełny. Tak zaczął się transatlantycki handel niewolnikami.

Komentarze

 • Bogdan K. Tuesday, October 23, 2018, 11:27 PM

  Pytanie do Autora, dlaczego nie wspomniał Pan o chłopach pańszczyżnianych, których niewolnictwo w zaborze rosyjskim trwało do połowy IX w.? Polscy chłopi byli własnością szlachty na tych samych zasadach co Murzyni w USA, są naszymi przodkami i nie można tego przemilczeć bo trwali w niewoli przez siedem wieków a może i dłużej. Dlaczego nikt nie mówi prawdy o Naszym pochodzeniu. Naród polski jest w ok.80 % pochodzi od rodzimych niewolników chłopów polskich. pozdrawiam i życzę odwagi.

Komentarze
Kolaborant czy bohater?

Kolaborant czy bohater?

Mało kto wie, że Adolf Dymsza, przedwojenny „król polskiej komedii”, 
w czasie niemieckiej okupacji przez pół roku ukrywał w swym domu 
Mieczysława L. Kittaya, znanego iluzjonistę żydowskiego pochodzenia. 
Ale aktor występował też w jawnych teatrach, za co po wyzwoleniu ZASP
ukarał go pięcioletnim zakazem grania na warszawskich scenach 

Komentarze

 • Tadeusz Monday, April 9, 2018, 1:50 PM

  Nie tylko Dymsza był podejrzewany o kolaborację. Na przykład aktor Andrzej Szalawski czytał komunikaty niemieckie nadawane z ulicznych „kołchoźników”. A po wojnie zagrał w „Krzyżakach” Juranda ze Spychowa, który bohatersko walczy z Krzyżakami. No cóż, Kazimierz Dejmek miał rację mówiąc: „aktor jest od grania, dupa jest od srania”.

Komentarze
Zmarnowane zwycięstwo

Zmarnowane zwycięstwo

W naszej kulturze, tradycji i historiografii bitwa pod Grunwaldem urosła do rangi największej wiktorii w dziejach Polski. Bez wątpienia stanowi jeden z najistotniejszych przełomów w historii państwa, ale czy była zwycięstwem odpowiednio wykorzystanym? 

Komentarze

 • Aras Saturday, July 6, 2019, 1:05 PM

  Brak całkowitej likwidacji państwa krzyżackiego czy później pruskiego srodze się zemścił. Pomijając już inny kontekst, to właśnie sprawne Prusy były najbardziej zainteresowane osłabieniem Rzeczypospolitej, gdyż same mogły się rozwijać i rozrastać naszym kosztem. Ostatecznie Rzesza Niemiecka została zjednoczona przez Prusy co też bezpośrednio przełożyło się na relacje polsko - niemieckie. Niestety, złe relacje....

Komentarze
Kto naprawdę zginął w berlińskim bunkrze?

Kto naprawdę zginął w berlińskim bunkrze?

Choć od domniemanej śmierci Adolfa Hitlera w berlińskim bunkrze minęły 74 lata, to okoliczności tego wydarzenia budzą wiele kontrowersji. Mimo upływu czasu nadal jesteśmy bardzo daleko od poznania całej prawdy 

Komentarze

 • PIOTR Monday, June 24, 2019, 8:59 PM

  SUPER FAKTY. WIERZĘ ŻE HITLER UCIEKŁ I SIĘ ŚMIAŁ Z NAS. A ŚWIAT WCIĄŻ NAMI MANIPULUJE

Komentarze
Polscy poszukiwacze złota

Polscy poszukiwacze złota

Mateusz Będkowski
Wydawnictwo Poznańskie

Komentarze

 • Dorota Tuesday, March 26, 2019, 2:00 PM

  Świetna książka - właśnie czytam i polecam!

Komentarze

Komentarze

 • Anna Tuesday, June 18, 2019, 7:59 PM

  Witam .Henryk Paszkowski był bratem mojej babci Eleonory Sokołowskiej z domu Paszkowska. Nigdy nie interesowałam się historią.Mój tata i brat byli w tym kierunku wykształceni.Chyba jednak się starzeję bo zaczęłam interesować się historią mojej rodziny.Dużo wiem o ROCHU PASZKOWSKIM, który pochowany jest w naszym rodzinnym grobie w Tomaszowie Mazowieckim.Niewiele o Henryku Wiem tylko,że nie utrzymywał kontaktu z rodziną.Osiadł na stałe w Ameryce, mówiło się też o Brazylii.Jedyne co ciekawe dla mnie i miłe to informacja o jego udziale w ENIGMIE.Prywatnych wiadomości niestety nie mam.Szkoda.A może ktoś? coś? Czekam na wieści

Komentarze
Białe autobusy

Białe autobusy

Pod koniec wojny Szwedzki Czerwony Krzyż zorganizował niezwykłą akcję humanitarną. Za zgodą szefa SS Heinricha Himmlera konwoje pomalowanych na biało autobusów wywiozły z Niemiec tysiące więźniów obozów koncentracyjnych 

Komentarze

 • ADAM Wednesday, April 17, 2019, 11:18 AM

  Dlaczego jest tu tylko mowa o tym że to czerwony krzyż zorganizował? Dlaczego nie wymienia się z nazwiska Folke Bernadotte, który był organizatorem tegoż wydarzenia? I dlaczego, na końcu artykułu nie ma wzmianki iż Folke Bernadotte, który uratował 7tyś żydów został właśnie przez nich zamordowany w Jerozolimie??

Komentarze
Sto lat pod opieką świętej Barbary

Sto lat pod opieką świętej Barbary

Po II wojnie światowej mieliśmy bardzo duży udział przy tworzeniu wielu politechnik: Krakowskiej, Częstochowskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, a nawet pomagaliśmy przy ponownym uruchomieniu Politechniki Warszawskiej 
– JM Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

Rozmawia Paweł Łepkowski

Komentarze

 • Jerzy Sunday, April 21, 2019, 1:47 PM

  Wspaniały Artykuł Profesorze

 • Zuza Sunday, April 21, 2019, 1:50 PM

  Proszę o komentarz

Komentarze
Mojżesz i Echnaton. Największa tajemnica Biblii

Mojżesz i Echnaton. Największa tajemnica Biblii

Przez 40 lat tajemniczy mężczyzna prowadził przez nieprzyjazne piaski Synaju grupę zmęczonych wędrówką kobiet, mężczyzn i dzieci, obiecując im nowy dom w krainie wskazanej mu przez Boga. Kim był naprawdę i dlaczego sam nie dotarł do Ziemi Obiecanej? 

Komentarze

 • Piotr Monday, April 15, 2019, 12:18 AM

  Bardzo dobry i ciekawy artykuł! Czy jest jakaś książka na ten temat albo dobra książka o Echnatonie? Interesuje mnie ta postać.

 • wers Wednesday, June 12, 2019, 11:56 AM

  Piotrze w 2009r wyszła w Polsce książka Ahmeda Osmana. „Mojżesz i Echnaton. Nieznana historia Egiptu w czasie Wyjścia Izraelitów” .

Komentarze
Image
Image